searchquicklinks
Tampa Preparatory School: a private, coeducational day school for grades 6 - 12Tampa Prep Terrapins: Athletics
Tampa Prep Terrapins: State Championships
page tools :
Home >
Student Life > Athletics > Athletic Championships

Athletics @TPrep_Athletics@Tampa_PrepTerrapin Athletics Championships @Tampa_Prepwww.facebook.com/tampaprep  


Florida High School Athletic Association State Championships (Team):

  • 1977 Girls Basketball
  • 1980 Girls Volleyball
  • 1981 Girls Volleyball
  • 1982 Girls Volleyball
  • 1983 Girls Volleyball
  • 1984 Girls Volleyball
  • 1985 Girls Volleyball
  • 1987 Girls Volleyball
  • 1991 Girls Volleyball
  • 1992 Girls Volleyball
  • 1994 Girls Volleyball
  • 1996 Girls Volleyball
  • 1997 Girls Volleyball
  • 1998 Girls Volleyball
  • 2001 Girls Volleyball
  • 2004 Girls Volleyball
  • 2005 Boys Soccer
  • 2007 Boys Soccer
  • 2008 Girls Soccer
  • 2008 Boys Soccer
  • 2010 Boys Soccer
  • 2012 Boys Soccer
  • 2012 Boys Basketball
  • 2013 Boys Soccer

Florida Scholastic Rowing Association State Championships (Boat):

  • 2004 Women’s Light 4
  • 2005 Men’s Varsity 4
  • 2005 Women’s Light
  • 2007 Men's Varsity 4
  • 2007 Women's Light 4
  • 2008 Women's Light 4
  • 2008 Women's Varsity 4
  • 2009 Women's Light 4
  • 2009 Women's Varsity 4
  • 2012 Women's Varsity 1x Scull
  • 2012 Women's Varsity 2x Scull
  • 2012 Women's Varsity 4
  • 2013 Men's Varsity 1x Scull
  • 2013 Women's Varsity 2x Scull
  • 2013 Women's Varsity 4
  • 2013 Men's Varsity 4
  • 2014 Men's Varsity 1x Scull

Florida High School Athletic Association State Championships (Individual):

  • 1996 Alex Walter Boys- 1m Diving
  • 1997 Chris Colwill Boys- 1m Diving
  • 1997 David Solomon- Wrestling
  • 2001 Chris Colwill- 1m Diving
  • 2001 Saras Arasu- Girls Tennis
  • 2003 Chelsea Nauta- Girls 100 yard Freestyle
  • 2003 Ettore Ewen- Wrestling
  • 2004 Chelsea Nauta- Girls 100 yard Freestyle
  • 2004 Chelsea Nauta- Girls 200 yard Freestyle
  • 2005 Chelsea Nauta- Girls 200 yard Freestyle
  • 2005 Chelsea Nauta- Girls 500 yard Freestyle
  • 2005 George Navas- Boys Tennis
  • 2006 Chelsea Nauta- Girls 200 yard Freestyle
  • 2006 Chelsea Nauta- Girls 500 yard Freestyle
  • 2008 Tyler Liberatore- Wrestling
  • 2010 Wes Jarrell- Wrestling
  • 2012 Rasmus Skjaerpe- Boys 200 yard Freestyle
  • 2013 Rasmus Skjaepre- Boys 100 Backstroke
  • 2013 Rasmus Skjaerpe- Boys 200 Individual Medley
  • 2014 Anthony Artalona- Wrestling

Florida High School Athletic Association Championships (Team):

  • 1977 Girls Volleyball State Runner-up
  • 1977 Girls Softball State Runner-up
  • 1978 Girls Volleyball State Runner-up
  • 1978 Boys Soccer State Runner-up
  • 1978 Girls Basketball State Runner-up
  • 1978 Girls Softball District Champions
  • 1979 Girls Volleyball State Runner-up
  • 1979 Girls Basketball State Final Four
  • 1980 Boys Soccer State Runner-up
  • 1981 Girls Basketball District Champions
  • 1982 Girls Basketball State Final Four
  • 1982 Boys Soccer District Champions
  • 1983 Boys Cross Country District Champions
  • 1983 Girls Basketball State Runners-up
  • 1984 Girls Softball State Runners-up
  • 1985 Girls Swimming District Champions
  • 1985 Girls Basketball State Final Four
  • 1985 Girls Softball District Champions
  • 1986 Boys Cross Country District Champions
  • 1986 Girls Basketball District Champions
  • 1986 Girls Softball District Champions
  • 1987 Boys Track and Field District Champions
  • 1987 Girls Softball District Champions
  • 1992 Boys Soccer District Champions
  • 1993 Girls Swimming District Champions
  • 1993 Wrestling District Champions
  • 1994 Boys Basketball District Champions
  • 1994 Girls Soccer District Champions
  • 1995 Girls Soccer State Final Four
  • 1995 Girls Volleyball State Runner-up
  • 1995 Boys Swimming District Champions
  • 1995 Boys Basketball Region Runners-up
  • 1996 Girls Soccer State Final Four
  • 1997 Boys Basketball State Runners-up
  • 1998 Boys Basketball State Final Four
  • 1998 Boys Baseball District Champions
  • 1998 Girls Softball District Champions
  • 1999 Boys Basketball State Runners-up
  • 1999 Girls Softball District Champions
  • 1999 Boys Soccer Region Runners-up
  • 1999 Boys Track and Field District Champions
  • 2000 Girls Volleyball Region Runners-up
  • 2000 Boys Basketball District Champions
  • 2000 Boys Soccer Region Runners-up
  • 2001 Girls Basketball District Champions
  • 2001 Boys Soccer Region Runners-up
  • 2002 Boys Basketball District Champions
  • 2003 Girls Volleyball Region Runners-up
  • 2004 Boys Baseball Region Runners-up
  • 2004 Girls Swimming Region Champions
  • 2004 Boys Swimming Region Runners-up
  • 2004 Girls Golf Region Runners-up
  • 2004 Boys Golf Region Champions
  • 2005 Boys Basketball Region Runners-up
  • 2005 Girls Golf Region Runners-up
  • 2005 Boys Golf Region Champions
  • 2005 Boys Swimming Region Runners-up
  • 2006 Boys Basketball District Champions
  • 2006 Girls Soccer Region Runners-up
  • 2006 Boys Soccer State Final Four
  • 2006 Girls Tennis Region Champions
  • 2006 Boys Tennis Region Champions
  • 2006 Boys Swimming Region Runners-up
  • 2006 Girls Golf Region Runners-up
  • 2007 Girls Soccer District Champions
  • 2007 Boys Basketball State Final Four
  • 2007 Girls Volleyball Region Runners-up
  • 2007 Boys Swimming Region Runners-up
  • 2008 Boys Basketball District Champions
  • 2008 Softball District Champions
  • 2008 Girls Tennis Region Runners-up
  • 2008 Baseball District Champions
  • 2008 Girls Volleyball State Final Four
  • 2008 Girls Basketball District Champions
  • 2009 Girls Soccer State Final Four 
  • 2009 Boys Soccer Region Runners-up
  • 2009 Boys Basketball State Final Four
  • 2009 Softball District Champions
  • 2009 Boys Tennis Region Runners-up
  • 2009 Baseball District Champions
  • 2009 Girls Swimming District Champions
  • 2009 Girls Volleyball State Runners-up
  • 2010 Girls Soccer State Runner-up
  • 2010 Boys Basketball State Runners-up
  • 2010 Girls Volleyball State Final Four
  • 2010 Girls Swimming Region Champions
  • 2011 Girls Soccer State Final Four
  • 2011 Boys Soccer District Champions
  • 2011 Boys Basketball State Final Four
  • 2011 Boys Tennis Region Champions
  • 2011 Boys Swimming State Finalist
  • 2011 Girls Swimming State Finalist
  • 2011 Girls Volleyball Region Runners-up
  • 2011 Boys Cross Country State Finalist
  • 2011 Girls Cross Country State Finalist
  • 2012 Girls Soccer Region Runner-up
  • 2012 Girls Tennis Region Runner-up
  • 2012 Boys Tennis Region Runner-up
  • 2012 Baseball State Final Four
  • 2012 Girls Swimming Region Champion
  • 2012 Girls Volleyball Region Runner-up
  • 2013 Girls Soccer District Champion
  • 2013 Boys Basketball Region Runner-up
  • 2013 Girls Tennis Region Runner-up
  • 2013 Boys Tennis Region Runner-up
  • 2013 Baseball Region Runner-up
  • 2013 Girls Golf State Finalist
  • 2013 Boys Golf Region Finalist
  • 2013 Girls Volleyball Region Runner-up
  • 2013 Girls Swimming Region Runner-up
  • 2013 Boys Swimming State Finalist
  • 2014 Wrestling State Finalist
  • 2014 Boys Basketball State Runner-up
  • 2014 Girls Tennis State Finalist
  • 2014 Baseball Region Runner-up


powered by finalsite